KIP, hipnózis és relaxáció
Saját önismeretemben a legjelentősebb részt, a legmeghatározóbb “aha élményeket” a KIP (katathym imaginativ pszichoterápia) - ban tapasztalhattam meg eddig Dr. Szamosi Éva vezetésével. Ezek a felismerések/megélések a módosult tudatállapotnak és az Évával való kapcsolatomnak köszönhetően is sokat tettek hozzá a saját fejlődési utamhoz. Ezért kezdtem el megtanulni ezt a módszert elsőnek Dr. Szamosi Évától, Dr. Daubner Bélától és Dr. Kuritárné Dr. Szabó Ildikótól majd Kőtörő Emesétől, aki a mai napig is a szupervízorom.
A Katathym Imaginatív Pszichoterápia (KIP) módszer bemutatása
Ez a terápiás módszer integrálja a tudattalanból származó élményeket/ tartalmakat/ érzelmeket a jelenben elképzelt képek élményanyagával és a kettő egy egységes, dinamikusan változó képet/ képzetáramlást hoz létre. A terápia során erről a képről/ képzetáramlásról beszélgetünk klienseimmel közösen relaxált és éber tudatállapotban egyaránt. Majd a KIP-es tapasztalatokat a való életben átélt tapasztalatokkal, emlékekkel integráltan gondoljuk tovább és vizsgáljuk azok hatását a kliensre. Általában az a fő kérdés, hogy mi hogyan hat a pácienseimre, milyen érzelmeket, testi reakciókat vált ki ez a hatás és erről ők mit gondolnak. Mindemellett a köztünk lévő egymásra hatás is a beszélgetések része lesz.
Pár szó a módosul tudatállapotról: Daubner Béla kezdte azzal a KIP módszer tanítását, hogy sokszor vagyunk más-más tudatállapotokban, sokszor vagyunk módosult tudatállapotban is. Ilyen az alvás is vagy amikor az autóban/ buszon/ repülőn ülve elgondolkozunk és elrepül az idő, nem is vesszük észre magát a tényleges utat, amin megyünk, mert belemélyedünk a gondolatainkba... Tehát nem egy különleges dolog ez, mindenkivel megtörténik napjában többször is talán. Különlegessége inkább abban áll, hogy az már tudományosan bizonyított tény, hogy ezt a tudatállapotot nagyon jól lehet használni a pszichoterápiák során is.
A KIP terápia is egy lehetséges módja annak, hogy beszéljünk egy adott témáról és az is egy lehetséges mód, ha a konkrétumok talaján maradva beszélgetünk tejesen éber tudatállapotban. A kettő pedig kiegészíti egymást, szélesíti a látókört és a lehetséges megoldási lehetőségeket. Mindez ott válik különösen fontossá, amikor a realitás talaján a probléma oka szavakkal nehezen megragadható ugyanakkor az érzelmek arról árulkodnak, hogy valami feszültség/ nyugtalanság/ meg nem értettség még akad az adott témával vagy problematikával kapcsolatban. Ilyenkor nagy segítség lehet, ha a KIP által nyújtott alternatív útvonalon is meg lehet közelíteni a problémát, ezáltal könnyítve annak feldolgozását vagy megoldását.
A KIP során arra kérem klienseimet, hogy képzeljenek el egy adott képet, majd erről a képről beszélgetünk módosult és éber tudatállapotban is. Általában ezek a képek és ahogyan leírja őket a páciens, mint egy esszencia magukban hordozzák, megmutatják egy-egy személyiségrész, érzelmi állapot, impulzus, egy-egy kapcsolati dinamika vagy egy-egy problematika működését. Képként viszont sokszor ezek a tartalmak jobban megragadhatóak és a változás is mintha kézzelfoghatóbban meg tudna mutatkozni. Az elképzelt térben sokféle utat ki lehet próbálni, vagy ki lehet építeni, attól függően, hogy mi lenne jó a kliens számára.
Bizonyos hívóképeket a módszertan szerint egy-egy téma megjelenítésére is használhatunk, de teljesen újakat, a klienseim aktuális élethelyzetét, életét lefestő képeket is alkothatunk a szabad asszociációk segítségével.
További szolgáltatások
Szakterületek
Külföldre költözés nehézségei, mint pl.: izoláció; beilleszkedési problémák; kapcsolattartás…
BővebbenEgyéni alap pszichoterápia
Pszichodiagnosztika Klienseimmel a terápiás munka első szakasza (az első 3-5 alkalom) mindig…
Bővebben